Chcete rychle a svépomocí renovovat bytové jádro?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Umakartové jádro je prvním místem, které vyžaduje v panelákovém bytě rekonstrukci. Ovšem ne všichni mají možnost nechat provést náročnou kompletní rekonstrukci jádra. Může to být z důvodu aktuálního nedostatku finančních prostředků, ale také v případě, že bydlíte v pronájmu nebo pokud byt plánujete brzy prodat a nechcete podstoupit zdlouhavou celkovou rekonstrukci. Přesto můžete koupelnu vylepšit k nepoznání pouhou částečnou rekonstrukcí.

Renovace bytového jádra bez bourání

Jednoduchým řešením, které oproti celkové rekonstrukci bytového jádra v Brně stojí zlomek ceny i času, je renovace koupelny bez bourání původního jádra. Skelet jádra tedy zůstane na svém místě, jen dojde k jeho vylepšení. Rozsah prací můžete uzpůsobit svým finančním možnostem. Jistou nevýhodou je, že ponecháním původního umakartového jádra zůstane zachován původní půdorys koupelny, nelze ani příliš měnit dispozici jednotlivého zařízení. Mezi výhody lze naopak řadit:

  • časovou nenáročnost – renovace zabere zhruba 2-3 dny
  • nízké nároky na finance
  • není třeba hledat náhradní bydlení po dobu rekonstrukce

Při popisu jednotlivých kroků budeme postupovat od těch nejjednodušších k těm náročnějším.

Zařízení koupelny

Koupelnu velice pozdvihne i renovace plechové vany buď novým nátěrem nebo speciální akrylátovou vložkou, která bude kopírovat vaši vanu. Původní umyvadlo lze nahradit umyvadlovou skříňkou, která koupelnu zkrášlí tím, že schová nevzhledný odpad pod umyvadlem, ale navíc poskytne tolik potřebný úložný prostor.

Toaletu promění výměna záchodové mísy nebo alespoň záchodového prkýnka, které vypadá moderněji, také usnadňuje úklid. Prostor lze také zútulnit použitím dekoračních samolepek. Nezapomeňte ani na výměnu starých plastových kohoutků za moderní a pohodlnější pákové baterie. Do vany lze instalovat termostatická baterie, která vám pomůže snáze regulovat teplotu vody.

Podlaha

Nejméně pracným řešením, které nevyžaduje vyrovnání podlahové plochy koupelny, je položení PVC, která nabízí velké množství vzorů s imitací dřevěné podlahy, dlažby či neutrálních motivů. Kvůli vlhkosti doporučujeme kolem stěn nezapomenout nalepit zakončovací lišty.

Dveře a zárubně

Dveře umakartového jádra i dveřní otvory jsou lemovány hliníkovými lištami. Ty lze vyměnit za lišty modernějšího vzhledu, ať už kovové nebo dřevěné. Dveřní křídla potom můžete vylepšit pomocí samolepicí tapety s dekorem dřeva, které jsou určeny na renovaci dveří. Nákladnějším řešením je samozřejmě koupě nových dveřních křídel i zárubní.

Stěny

Stěny umakartového jádra s nemoderním designem i barvou již naprosto neodpovídají současným představám o pohodlném a pěkném bydlení. Proto jejich zakrytím lze výrazně vylepšit celkový dojem z koupelny a často i kuchyně a předsíně, do nichž nevkusně barevné jádro zasahuje.

Z vnější strany, tedy především z předsíně, je možné umakart překrýt sádrokartonem a vymalovat jako klasickou zeď.

Využít můžete speciální omyvatelnou vinylovou tapetu, která je určena pro použití ve vlhkých prostorech. Může věrně imitovat obklady.

Druhou možností je obložení umakartového jádra speciálními obkladovými panely, které se vyrábí v mnoha designech, naleznete panely s dekorem dřeva, ale také s imitací dlaždiček. Panely nabízí rychlejší práci při obkládání jádra a také zajistí lepší zvukovou izolaci.

Poslední nejnáročnější možností je obložení stěn jádra keramickými dlaždicemi. Díky moderním lepidlům a další stavební chemii není problém přilepit dlaždice ani na kluzký povrch umakartu. Vzhledem k nákladům, ale toto řešení nedoporučujeme, protože problém jen oddálí. Pak už je lepší využít kompletní rekonstrukci panelového bytu v Brně.