Jak pečovat o garnýže, aby vydržely dlouhá desetiletí?

Garnýže často bereme jako běžnou součást domácnosti. I když je jejich údržba snadná, ne všichni ji dělají správně. Co je třeba brát v potaz během doby užívání záclonových tyčí? 

garnýže

Materiál volte nejen podle vzhledu

Na trhu je k dostání hned několik základních materiálů pro garnýže. Dřevěné garnýže se hodí zejména do stylově zařízené domácnosti, kde doladí celkový vzhled místnosti. Kolejnicové garnýže se usídlily v moderním prostoru, nebo také na oknech kanceláří a institucí. Kovové garnýže představují nadčasovou klasiku, kterou je možné sehnat v mnoha provedeních. 

Všechny tyto typy ale musíme vybírat nejen podle jejich estetické hodnoty, ale také podle požadavků, které na daný materiál máme. Budete na okna věšet lehké krátké záclony a nemáte v plánu používat závěsy? Kolejnicové garnýže skvěle poslouží. Pro těžké závěsy je potřeba zvolit dvě záclonové tyče, a to ze dřeva nebo z kovu. 

Přetížení se podepíše na životnosti

Právě správná volba materiálu pro vaše okenní ozdoby rozhodne o tom, zda budou v konečném důsledku dlouho a správně sloužit, nebo se vlivem vysoké váhy textilií prohnou nebo docela zlomí. Vždy dodržujte základní pravidlo, aby byly závěsy a záclona umístěny vždy na separátní záclonové tyči. Zejména u plastových kolejnic se můžete setkat s velmi rychlou dekompozicí. Zkrátka se záclona i s garnýží odporoučí k zemi. Dřevěné a kovové tyče se zase mohou nebezpečně prohýbat, pokud je přetížíte. 

A co dál? 

Co se týče údržby záclonových tyčí, stačí si jen pohlídat, abyste je pravidelně čistili od prachových částic. Jednou měsíčně, vždy, kdy budete prát záclony, dobře sejměte prach také z garnýží a žabiček. Dřevěné garnýže můžete jednou za půl roku impregnovat prostředkem na dřevěný nábytek. Dřevěná vlákna se vyživí a jejich životnost i pevnost se ještě prodlouží. 

Garnýže za žádnou cenu nepřetěžujte. Údržbu provádějte vždy při praní záclon.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dekorace a jeho autorem je Petra Svobodová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.