Jaké budete potřebovat krbové nářadí?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Krbová kamna se stávají neodmyslitelnou součástí moderních domů. Nabízí nejen úsporu peněz vynaložených na vytápění domu, ale plameny ohně dotvoří příjemnou a útulnou atmosféru domova. Při pořízení krbu či krbových kamen je však třeba pomyslet i na koupi dalších doplňků, především krbového nářadí.

Krbové nářadí kupujte jako sadu

K údržbě ohně i krbových kamen je nutné pořídit krbové nářadí, které sestává nejčastěji z pohrabáče, smetáčku a lopatky k vymetání popela a někdy může být doplněno také o kleště k uchopení horkého kusu dřeva.

Sadu krbového nářadí se vyplatí mít při ruce, nemusíte se však trápit tím, jak to zařídit, aby se nářadí nacházelo v blízkosti krbu a zároveň bylo skryto. Sady krbového nářadí se vyrábí i v estetickém provedení a jejich umístění na stojan vedle krbových kamen naopak stylově doladí prostor kolem krbu podobně jako koš na dřevo či krbová zástěna.

Materiály a vzhled

Krbové nářadí můžete zakoupit v mnoha provedeních nejen z hlediska designu, ale také materiálu. Každý si tak může zvolit nářadí, které vhodně doplní váš interiér. Pokud máte interiér plný moderních obrazů a vybavení, využijte méně tradičních tvarů a materiálů. Krbové nářadí lze zakoupit přímo ve sladěných sadách, k nimž náleží i stojan, na nějž se nářadí zavěsí a úhledně urovná v bezprostřední blízkosti krbu.

Stojany mohou být vybaveny háčky k zavěšení jednotlivých kusů nářadí, dále můžete volit mezi stojany ve tvaru válce, do nichž se nářadí uloží a vyčnívají tak pouze madla jednotlivých nástrojů. Zajímavou variantou je rovněž magnetický držák na zeď, na němž nářadí drží za pomoci magnetické síly. Možností je vskutku mnoho včetně designově originálních kousků, za které však často zaplatíte výrazně vyšší cenu.

Z hlediska materiálu můžete vybrat nářadí z:

  • kovářsky zpracované oceli – vybírat můžete z několika druhů patiny, největší oblibě se těší černá, za ní v závěsu například patina zlatá
  • nerezové oceli – ta vévodí moderně zařízeným interiérům

Rukojeti nářadí mohou být ze stejného materiálu jako celé nářadí,  ale zajímavě vypadají také kombinace materiálů, kdy je kované nářadí doplněno o dřevěnou či mosaznou rukojeť.

Stejně i stojany na nářadí mohou materiálově korespondovat s materiálem nářadí nebo se mohou lišit. V moderním vzdušném interiéru může vhodně působit například stojan nářadí vyrobený z kaleného skla.

Cena krbového nářadí

Cenové rozpětí sad krbového nářadí je vskutku široké. Nejobyčejnější sadu kovového nářadí pořídíte již od 500 Kč. S kvalitou materiálu i náročností zpracování může cena vzrůst až k 1 500 – 2 500 Kč. Designově originální sady se mohou vyšplhat třeba i k 7 000 Kč.

Hledáte novou poštovní schránku? Vybírejte z mnoha tvarů a barev.

Další vhodné doplňky ke krbu

Cenově zajímavá je také možnost zakoupení vysavače popela, který pořídíte okolo 1 000 Kč. Lze ho připojit jako přídavné zařízení k domácímu vysavači a s jeho pomocí snadno a bez zbytečného nepořádku okolo krbu vysajete vychladlý popel z ohniště.

2 komentáře u „Jaké budete potřebovat krbové nářadí?

  1. at si každý říká co chce, nejkrásnější je, když vám ho udělá přímo kovář…

  2. my pouzivame stary naradi, co jeste babicka mela u kamen. vypada retro a fukncni je uplne stejne jako ty co se dneska prodavaj za nekolik stovek ne-li tisicu

Komentáře nejsou povoleny.