Na co se zaměřit při výběru nábytku?

Pokud se váš svět zrovna točí kolem výběru zařízení do nového bydlení, není od věci se před výpravou do obchodu zamyslet, co vlastně od nábytku čekáte. Jste-li milovníky nejnovějšího designu a máte finanční prostředky na obměnu nábytku co pár let, není problém nakupovat levnější řady, které jsou mimořádně moderní a za příznivou cenu nabídnou neokoukaný kousek. S kvalitou na tom ovšem často bývají trochu hůř a dobře vypadají jen několik let. Na druhou stranu, patříte-li k té druhé skupině, která si na kvalitě nábytku mimořádně zakládá a chce, aby vydržel několik dekád ve špičkovém stavu, je třeba myslet nad nadčasový design, který vás jen tak neomrzí a bude ladit, i když jednou za pár let vymalujete prostory jinak barevným nátěrem. A právě na to, jak vybírat kvalitní nábytek, se zaměříme dnes.

Stolek k sedačce

Konferenční stolky je třeba vybírat tak, aby jejich materiál přežil nájezdy mazlíčků a dětí. Skleněnému se vyhněte rovnou, sklo (i silnější) je náchylné k roztříštění silnějšími nárazy a poškrábání, které prostě nezamaskujete. Navíc to neustálé leštění. Je třeba vybírat desku, která přežije středně velké zátěže, nepodá svědectví o každém hrnku, který jste si na něj položili. Vybíráte-li dřevěný, při rýpnutí nehtem by se povrch desky stolu neměl podvolit. Představte si všechny každodenní záležitosti, které by stolek mohly poškodit, a poté se snažte výběrem nábytku tato rizika minimalizovat tak, aby když katastrofa nastane, nábytek příliš neutrpěl, nebo na něm škoda nebyla tolik viditelná. Bílá sice pořád frčí, ale i kapka barvy/laku na nehty na bílé desce může zanechat vybledlou barevnou čmouhu, které se nezbavíte.

Židle do jídelny i kanceláře

Jestliže má vaše židle vydržet, je jasné, že čalounění a polstrování jsou předem tabu. U jídelního stolu více než kde jinde v domě hrozí ušpinění od jídla a na rozdíl od oblečení nemůžete židli hodit jen tak do pračky. Úsilí s houbičkou a čistícím přípravkem ne vždy přinese kýžený výsledek a firmy specializující se na čištění čalounění nejsou zrovna levné. Raději si opatřete celodřevěné bytelné židle, kterým snadno na nepohodlnosti ubere podsedák (může být i na opěrce zad). Ten už do pračky přijít může a navíc – jakmile se design okouká, koupíte si jiné.

Pokud vybíráte kancelářské židle, je důležité dívat se na kvalitu materiálu – obyčejné židle mají nosnou část vyrobenou z plastu, ty kvalitnější z tvarované překližky. Plast má tendenci se při zátěži lámat a pak je židle k vyhození, překližka vydrží skoro navěky. Nejnamáhanější částí je však kříž s kolečky, ten by měl být vyroben z kovu nebo kombinace kovu a kvalitního plastu. Když je použitý měkký plast, riskujete, že se židle brzy rozvrže a praskne a píst projede až na podlahu.

Křeslo do nepohody

U výběru křesel a gaučů je třeba volit materiál, který je odolný oděru (materiál) i otěru (barva). Z hlediska praktičnosti pak lépe volit křeslo barvy co nejtmavší a z materiálu, který bude snadný na údržbu. Třeba takovou černou koženku jen otřete navlhčeným hadříkem a máte vystaráno. Navíc je klasickým evergreenem, který můžeme vídat v domácnostech několik desetiletí, z módy tedy jen tak nevyjde.

Kam za nábytkem

A tipy na nakupování? Vyhněte se běžným komerčním řetězcům, daleko kvalitnější nábytek poskytují menší truhlářské a čalounické firmy, pokud vám nevadí připlatit si za kvalitu, oslovte spíše ty. Sháníte-li něco extra, pátejte v širokém měřítku na internetu. Doporučujeme například levný nábytek ATAN.cz.