V letních měsících patří venkovní sušáky s prádlem k jakémusi koloritu českých zahrádek a předzahrádek a samotné sušení prádla na sluníčku je vlastně docela příjemně strávený čas. V zimě to ale tak úplně neplatí. Pokud vám prádlo nezmokne, tak vám s největší pravděpodobností zmrzne a přidělávat si se sušením prádla jakékoli starosti určitě nechce nikdo z nás. Co ale dělat, když nepatříme k těm šťastnějším a nemáme doma sušičku?
Začněte prádlo věšet
Nezbyde nám asi nic jiného než sušit prádlo v některém z pokojů. Místo prádlové šňůry nám tak musí postačit obyčejný malý sušák na prádlo nebo v prádelně natažené motouzy. Ale pozor, samotné sušení prádla v interiéru může v zimních měsících představovat několik problémů. Prádlo totiž o poznání hůře schne, poměrně snadno zatuchne a následně smrdí, ale především výrazně zvyšuje vlhkost v bytě. To může být užitečné, pokud intenzivně topíte a potřebujete zvlhčit vzduch, který vdechujete. Většinou je ale bohužel situace spíše taková, že se vám doma začne tvořit nadměrná vlhkost a s ní spojené plísně a množící se houby a roztoči. Jak se jim vyhnout a sušit prádlo tak, abyste z toho vyšli ve zdraví, bez nadměrné vlhkosti?
Jak správně prádlo pověsit?
Neperte nadměrné množství prádla. Počítejte dopředu s tím, že prádlo nemáte kam umístit. Perte raději menší množství a častěji. Ideálně tak akorát na jeden sušák. Dopřejte jednotlivým kouskům oblečení dostatek místa okolo a nevrstvěte je na sebe. Urychlíte tak schnutí a zabráníte zasmrádnutí. Důležité je také vždy prádlo vyždímat na maximální otáčky. Čím více vody zůstane v pračce, tím méně vlhkosti pak půjde do vašich zdí. Samozřejmě před tím zkontrolujte veškeré štítky na oblečení, ať si některý kousek ždímáním nezničíte. Ještě než prádlo rozvěsíte, vezměte kus po kuse a protřepejte jej. Dostane se do něj vzduch a schne pak o to lépe. Sušení si usnadníte, když budete v určitých intervalech větrat. Každý příliv čerstvého vzduchu a vypuštění vlhkosti ven je pro vás plusem. Je proto vhodnější pro sušení volit místnost, kde zrovna fyzicky netrávíte čas. Ideální jsou šatny či pracovny, případně kolárny v panelových domech, kde si děti odkládají kola, hračky či švihadla.