Výběr rámu k obrazu je věda, poradíme, jak na to

zdroj: shutterstock.com

Obrazy patří mezi nejoblíbenější dekorace domova. Pro někoho jsou i koníčkem, kterému věnují čas i finance. Aby byl však dojem dokonalý, je nutné opatřit obraz vhodným rámem. Víte, podle čeho byste ho měli vybírat? Pokud ne, čtěte dále.

Rám dělá obraz obrazem, pokud však jeho volbu podceníte, možná bude umělecké dílo působit v dané místnosti nevkusně a rušivě. Je tedy zcela jasné, že rám je dobré vybírat podle toho:

  • kde bude obraz umístěn
  • jaký styl je v daných prostorách
  • jaké barvy v nich převažují
  • jaké další doplňky je dekorují

Důležité parametry: rozměry místnosti i velikost stěny

Jak už bylo nastíněno na řádcích výše, rám je třeba zvolit nejen podle díla, které zvýrazní a zpevní, ale především podle toho, jaký je okolní prostor. Jinak bude vypadat zarámovaný obraz v malé místnosti do 20 metrů čtverečních, jinak zas v honosném a prostorném pokoji.

Obraz může být vhodný dar k výročí, narozeninám nebo i vánoční dárek. Více na paradnedarceky.sk/uvodna-stranka/browse/60-vianocne-darceky?sef=hc

Dá se říci, že i malá poštovní známka či obyčejný pohled mohou mít několikanásobně větší rám, pokud zapadne k velikosti a vybavení místnosti. Zamýšlíte-li pověsit obraz na největší stěnu v místnosti, pamatujte, že není pravidlem, že taková je nejvíce vyhovující. Mohou ji ovlivnit blízké dveře, okna a směr dopadajícího světla zvenku nebo atypické linie zdí.

Moderní jednoduchá dekorace, zdroj: shutterstock.com

Kde bude dílo viset?

Obraz lze umístit na zeď, ale také jej můžete jen opřít o kus nábytku. Velikost rámu musí být v každém případě přizpůsobena nábytku (např. moderní Black Red White kolekce), který se nachází v jeho bezprostředním okolí. Chybou je nadměrný i příliš malý rám. U těch větších hrozí, že vyvolají dojem, že padají na skříň nebo stůl pod nimi, malé pak zaniknou a odpoutá se od obrazu pozornost.

Výběr rámu k obrazu není tak jednoduchý, jak se může zdát. Vždy je proto lepší poradit se s odborníky a nechat si vyrobit rám na zakázku. Jen tak dáte uměleckým dílům potřebný šmrnc a vystavíte je, aby je nikdo nepřehlédnul.

Sepsáno ve spolupráci s prodejcem obrazů a rámů na obrazy, více naleznete na umeniesveta.sk/main-menu/ako-vybrat-ram-na-obraz