Bonsaje – miniaturní stromy, co obydlí dodají originalitu

Omrzeli vás typické pokojové rostliny? Pak je na čase objevit bonsaj – starodávnou techniku umění pěstovat miniaturní stromky v malých miskách. Tyto krásné rostliny představují možnost, jak do svého domu či bytu dostat kousek nespoutanosti přírody.

Dokonalost bonsají spočívá v jejich detailnosti a celkovém vzezření. Skrývají v sobě nádech čínské a japonské originality, dvou zemí, které techniku bonsaj postupně představily celému světu. Technika spočívá v miniaturizaci stromů. Výsledné rostliny se nazývají taktéž bonsaje. Termínem se tedy označuje jak technika, tak typ rostlin. Pokud byste uvažovali, jaké stromy se pro bonsaj hodí, vězte, že to jsou především dřeviny z tropického a subtropického pásma. Za všechny je možné jmenovat například cesmínu, čínský jilm či čajovník fuki.

Dostatek regulovaného světla je základ

Jelikož jsou bonsaje jako běžné pokojové rostliny, je patrné, že budou ke svému růstu potřebovat světlo. Je však nutné korigovat intenzitu světla. Bonsaji rozhodně nesvědčí „smažení“ se za oknem, na druhé straně však potřebuje jasné a rozptýlení světlo. Vždy je tedy třeba hledat správné místo s ohledem na požadavky pěstované bonsaje.

Jelikož jsou bonsaje oblíbené i v našich končinách, existuje celá řada odborné literatury a specializovaných obchodů, kde se dozvíte vše potřebné. Upusťte od konvencí a nalaďte svou domácnost na vlnu klidu z odkazu čínských a japonských tradic s pomocí bonsají.