Doplňky a dekorace do vaší zahrady

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Stejně tak, jako se snažíme svou domácnost vybavit různými druhy dekorací a doplňků, jsou tyto doplňky a dekorace důležité také pro zahrady. I zde plní stejný účel, jako v domácnostech. Dekorace a doplňky totiž dokáží dotvořit design daných prostor ať už se jedná o interiér nebo exteriér. Také doplňků do zahrad je na našem trhu velké množství a velice záleží na správném výběru.

Ideální jsou přírodní materiály

Rozhodně není správnou volbou dělat ze zahrad kopii interiérů. Zahrady si zaslouží mít svůj originální vzhled. Nezapomínejte na to, že zahrady jsou součástí přírody. I při výběru doplňků se tedy musíme snažit zachovávat jejich přírodní charakter a vzhled. Proto se do okrasných zahrad nejvíce hodí dekorace z přírodních materiálů.

Dřevo, kámen beton i kov

Právě materiály, jako je dřevo, kámen, beton, ale i kov se pro zahradní dekorace hodí nejvíce. Nebudou nijak kazit vzhled zahrad, dokonale zapadnou do jejich konceptu (ať už je jakýkoli) a skvěle zvýrazní jejich design. Všechny tyto materiály mají přírodní charakter a do zahrad se vyloženě hodí. Z každého materiálu máte také na výběr mnoho druhů dekorací, které můžete do zahrad využít.

Jaké dekorace se hodí z kamene?

Kámen může mít na zahradě velké množství podob. Velké oblibě se například v současnosti těší dlažby z přírodního kamene, ze kterých mohou být na zahradách vystaveny cestičky. Pokud máte na zahradách i menší svah, jsou ideální variantou jejich zkrášlení kamenné skalky. Dekorativní kameny mohou být využity také u zahradního posezení. Dokonce mohou být kameny tesány do tvaru soch a výjimkou nejsou ani kamenná pítka pro ptáky, po kterých teče voda.

Jaké dekorace ze dřeva

Dřevo je velmi tvárný materiál, ze kterého se dá vyrobit a sehnat prakticky vše. Vybírat můžete dřevěné sošky, domky, zvířata, doplňky i zahradní nábytek nebo krmítka pro ptáky. Z velké nabídky dřevin si jistě vyberete tu správnou, která vaší zahradě dodá ten správný styl. Výjimkou není ani využití starých dřevin s rustikálním vzhledem, ale ani dekorace z exotických dřevin se na zahradách neztratí.

Beton je velmi kreativní

Nabídka zahradních dekorací z betonu je také nepřeberná. Opět můžete vybírat z mnoha typů soch i staveb. Zde můžete využít i svou vlastní kreativitu. Beton totiž získá po určitém čase nádech opotřebení, což se hodí do rustikálních zahrad. Pokud ho budete pravidelně kropit, brzy se vytvoří drobná vrstva mechu. Betonové dekorativní prvky můžete také snadno malovat barvami na beton a dodat jim potřebnou originalitu. Právě s těmito prvky nejčastěji pracují zahradní architekti při návrhu zahrad.

Kovové dekorace do rustikálních zahrad

Dekorace z kovu se nejčastěji využívají v zahradách, které dominují svým rustikálním vzhledem. Velké oblibě se těší kované dekorace. Staré kované louče, nástroje, nářadí, zvonky nebo nářadí ke krbu a grilu vyrobené z kovaného železa dodá design, potřebný k rustikálním zahradám.

Nebojte se ani důmyslného využití osvětlení

V dnešní době je nabídka osvětlení exteriéru velmi pestrá. Osvětlení zahrad nejenže přináší možnost plnohodnotného využití zahrad i v noci, ale při správném výběru druhu osvětlení může zkrášlit vzhled zahrady i v noci. Ta bude okrasou nejen za denního světla, ale také při umělém osvětlení. Jaké druhy osvětlení můžete na zahradách využít?

 • Oheň (louče)
 • Solární osvětlení cest
 • Nasvícení soch na zahradě
 • Osvětlení bazénu
 • Osvětlení nad zahradním posezením
 • Světla proti hmyzu
 • Led světelné řetězy

6 komentářů u „Doplňky a dekorace do vaší zahrady

 1. zajímavé. dekorace miluji a přidávám jeden tip – neutrácejte za dekor kameny :-) na polích je jich dost :-D

 2. na zahradu je podle mě nejlepší solární osvětlení, nic to nežere :-) a svítí docela fajn, aspoň na osvětlení cestičky nám to v pohodě stačí

 3. My zase máme zahradu vyzdobenou figurkami, které děti vytvořily na keramice a vypadá to fakt hodně dobře. Stačí jen koupit keramickou hmotu a dát se do práce

 4. já si nedokážu představit zahradu bez soch, miluju je, hlavně teda ty dřevěné, sádrové obludy podle mě nemají na zahradě nic dělat a jsou známkou nevkusu

 5. já sbírám trpaslíky, jo vím, někdo je nenávidí, ale já je prostě žeru :-) takže kybyste třeba někdo nějaké měl doma navíc a chtěl se ho zbavit, ráda se ho ujmu…

 6. taky zboznuju sochy,idealne i trochu ponicene,hned vypadaji umelectejc a originalnejc.takze vymetam bazary,to doporucuu,tam najdete neuveritelny poklady!:-D

Komentáře nejsou povoleny.