Jaké existují na trhu parfémy a vůně do bytu?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Bydlení je jednou z konstant, kterou můžeme přiřadit k heslu rozvoj lidstva. Samozřejmě nejde srovnat obydlí lovce mamutů a dnešního člověka, ale podívejme se na byt a jeho vůně. Není to asi nejdůležitější aspekt bydlení, ale nelze ho přehlížet.

Přirozená vůně domova nemusí každému vyhovovat

Každý byt, vlastně i každá místnost, může vonět jinak. Kuchyně je asi nejjednodušší, voní podle toho, co se vaří či peče. V dalších místnostech se vůně může či nemusí odrážet podle zájmů obyvatelů, třeba chovatele psů nebo hadů. Ale jinak může místnost vonět i tím, že se často větrá, je tam složené vyprané prádlo apod. Na druhou stranu se nabízí obyvatelům velká škála možností, jak si byt provonět.

Lze používat krátkodobé i dlouhodobě přípravky. Krátkodobé mohou být spreje, z dlouhodobých třeba aroma difuzéry. Difuzor je výtvarně řešená skleněná nádoba s horním otvorem, kam se zasouvají tyčinky, i ty mohou být zdobené. Slouží v moderních bytech i jako hezké dekorace. Vonná náplň, esence, vzlíná po tyčinkách a odpařuje se do prostoru, množství odpařené vůně lze regulovat počtem tyčinek.

Katalytické lampy a další možnosti

Další možností, jak zpříjemnit vůni bytu, jsou katalytické lampy. Vonnou esencí jsou zde náplně skleněné nebo keramické nádobky, které se odpařují díky katalytickému spalování. To nejen byt provoní, ale jedná se také skvělou možnost antibakteriální prevence. Katalytická reakce se startuje jen krátkým zapálením a po uhašení již pokračuje sama bez hoření a tím pádem i bez škodlivin po hoření. Katalytická reakce se dá uhasit zabráněním přístupu vzduchu, tedy přikrytím nádobky víčkem.

Přírodní vůně jsou preferované

Velmi příjemnou metodou jsou vonné nebo parfemované sáčky, jejichž náplní mohou být čistě přírodní bylinky nebo i chemicky upravená dřeva apod. Je pravda, že se většinou používají pro malé místnosti, ale i do aut nebo je lze třeba vkládat mezi vyprané prádlo nebo pověšené obleky.

Tip: Chcete ušetřit? Přečtěte si zásady úsporné domácnosti

Dalšími „voňavkami do bytu“ mohou být vonné nebo čajové svíčky. Tady je princip jasný, pozvolným spalováním vosku se do prostoru dostává osvěžující aroma mnoha vůní. Na základě hoření jsou založeny také široce oblíbené aroma lampy, kdy se svíčkou nahřívá nádobka s vonnou esencí, která se odpařuje a provoní byt.

Nabízejí se i další možnosti jako jsou rozprašovače a dekorace, parfemované kameny, parfémové lampy, vonné tyčinky atd., takže se můžeme vždy vybrat to, co se nám bude nejvíce líbit a vonět.

Jaká je vaše nejoblíbenější vůně do bytu?