Jaké existují netradiční techniky výmalby bytu?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Současným interiérům vládne jednoduchost a vzdušnost. Minimalizuje se množství nábytku v místnosti i obrazů na zdech. Na někoho však tato jednoduchost působí příliš stroze a prázdně. Oživit a zútulnit takovýto interiér může netradiční způsob výmalby stěn.

Netradiční techniky

Podívejme se na několik technik, které na zdi vytvoří zajímavé efekty při malování pokoje. Některé vytváří pěkný dojem při celoplošném použití, některé jsou naopak vhodné aplikovat na jednu stěnu v místnosti či na pouhou část jedné stěny. Využití efektu malby na části stěny může zajímavým způsobem nahradit nástěnné dekorace.

1) Štukové nátěry

Jedná se o druh barvy, která vytváří zrnitý povrch a imituje tak vzhled štukové omítky. Používá se především k nátěrům sádrokartonu, ale je vhodná i k nátěru zdiva, betonových panelů, omítek i dřevotřískových desek. Vzhledem ke svým vlastnostem dokáže sjednotit vzhled stěn z různých materiálů a vytvořit ucelený dojem v místnosti, kde se nachází stěny z odlišných materiálů.

2) Zábalová technika

Zábalová technika čili vzorkování hadrem patří již ke starým osvědčeným metodám, ale stále se těší velké oblibě. Postup je jednoduchý. Vybereme vhodný hadr, který nepouští žmolky, srolujeme ho do tenkého válce tak, aby smotaná tkanina vytvořila zajímavou strukturu. Vymalujeme místnost zvolenou barvou a necháme zaschnout. Hadr navlhčíme a ponoříme do jiného odstínu barvy. Rolujeme hadrem zespodu nahoru.

Tuto techniku lze nahradit výdobytky moderní doby, tedy speciálními válečky, které mají již různě strukturovaný povrch. Zakoupíte je v každém hobby marketu.

3) Tupování

Technika tupování je vhodná na hladké i strukturované podklady. Stěnu vymalujeme a necháme důkladně uschnout. Houbu či hadr namočíme ve vodě, vyždímáme, namočíme do barvy a tupujeme tak dlouho, až se nám vzniklý mrakatý vzor líbí.

4) Šablony

Stěny místnosti lze ozvláštnit také pomocí šablon. Šablony lze buď zakoupit, nebo pokud toužíte po originálním designu, můžete si je i sami vyrobit z tenké lepenky či plastové fólie. Jejich domácí výroba není příliš náročná, obzvlášť řídíme-li se známou pravdou, že v jednoduchosti je krása. Jednoduché šablony jsou často ty nejpůsobivější.

Šablonu přikládáme ke stěně a barvu nanášíme štětcem technikou tupování. Šablony zvířátek rozveselí dětský pokoj, neutrální motivy lze využít i v obývacím pokoji, jemné motivy vynikají například při opakovaném použití ve vodorovných či svislých liniích, šablony však lze aplikovat i ve zdánlivě nahodilém rozmístění na zdi.

5) Dvojváleček

Dvojváleček je pomůcka, která vypadá jako dva klasické malířské válečky spojené v jeden. Od rukojeti ční na každou stranu jeden váleček. Namáčí se v rozdvojené misce. V každé polovině misky je jiný barevný odstín. Na stěně válečkujeme nesystematicky do všech stran, aby se barvy různě prolínaly. Tato technika je vhodná pouze na jednu stěnu místnosti či na pouhou část stěny.

6) Frontáž

Stěnu natřeme barvou a necháme uschnout. Naneseme druhou vrstvu v jiném barevném odstínu, ještě mokrou překryjeme novinami a přítlakem rukou vytváříme zmuchlanou strukturu novin. Následně noviny odejmeme, část svrchní barvy se vpije do novin a vznikají tak zajímavé efekty prolínání spodní a vrchní malby.

Podobným způsobem jako frontáž se provádí technika fólií, někdy také nazývaná frontáž. Místo novin použijeme potravinářskou fólii. Do fólie se ale, na rozdíl od novin, nevpije žádná barva, proto fólii necháme na zdi přilepenou, dokud barva nezačne zasychat a teprve poté fólii ode zdi odlepíme. I tato technika je spíše vhodná pouze na jednu stěnu či její část.

Sponzor článku Lukostav

1 komentář u „Jaké existují netradiční techniky výmalby bytu?

  1. Zajímavé, já se přidám s troškou do mlýna. U nás jsme použili klasickou houbičku na nádobí a namáčeli ji do barvy. Vytvořili jsme tak super zajímavý vzor, ale je pravda, že s toho dost bolely ruce.

Komentáře nejsou povoleny.