Který parapet se hodí pro vaše okno nejlépe?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Čeká vás rekonstrukce domu či bytu a chystáte se také na výměnu oken? Kromě oken budete potřebovat  vybrat také nové okenní parapety, které jsou nejen estetickou, ale také funkční součástí oken.

Venkovní parapety

Venkovní parapet je nejen estetickým zakončením okna, ale rovněž nutností. Zaplňuje a utěsňuje mezeru mezi oknem a špaletou, taktéž zabraňuje zatékání dešťové vody do omítky domu. Barevně je vhodné venkovní parapet sladit buď s omítkou domu nebo naopak zvolit kontrastní barvu, která může ladit se střechou a okapy.

Kombinujte barvu parapetu se vzhledem oken a dřevěných vchodových dveří

Pro venkovní parapety můžete volit z těchto materiálů:

 • lakovaný hliník – množství barev
 • lakovaný pozink – rovněž nabízí velké množství barev
 • titanzinek – prakticky bezúdržbový, ale nelze volit jinou barvu než přirozenou barvu titanzinku

Vnitřní parapety

Vnitřní parapet lze v některých případech, kdy je okno dobře zapraveno, vynechat. Ale málokdy se k tomu přistupuje. I  v interiéru má parapet ochrannou funkci před stékáním kondenzované vlhkosti z okna na stěnu pod ním. Většinou se ale vnitřního parapetu nechceme vzdát také z hlediska estetického, protože parapet je ideálním prostorem k umístění květin i řady dekorací.

U vnitřních parapetů se nabízí větší výběr nejen barevných odstínů, ale také velmi oblíbených imitací dřeva. Záleží na vkusu i zařízení místnosti, jakou barvu zvolit. Nejoblíbenější zůstává parapet bílý, který je velmi nenápadný, obzvlášť pokud zvolíte bílá okna a bíle vymalované zdi.

Plastový vnitřní parapet má řadu výhod, zdroj: grimax.cz

Plastový vnitřní parapet má řadu výhod, zdroj: grimax.cz

K oknům s dekorem dřeva se naopak hodí vybrat parapet s podobným dřevěným dekorem a sladit tak s oknem do jednoho celku. Takto sladěné a nenápadné parapety jsou obzvlášť vhodné, pokud je plánujete zaplnit květinami a dekoracemi. Pokud parapet hodláte ozdobit jen ojedinělou květinou či dekorací, může zajímavě působit, pokud barva parapetu kontrastuje s barvou oken, stěn či dekoru vnitřních dveří.

K bílým oknům však není nutné volit pouze bílý parapet. Je také možné zvolit barvu parapetu v dekoru dřeva, která kontrastuje s bílým oknem a zároveň může ladit s nábytkem v místnosti. V kuchyních vypadá velmi dobře parapet ve stejném dekoru jako pracovní deska kuchyňské linky.

Z hlediska materiálu, můžete vnitřní parapety volit:

 • plastové – výhodou plastových parapetů je nízká hmotnost i cena, snadná údržba a rovněž nabídka velkého množství designů od jednobarevných přes imitaci dřeva či mramoru, plastové parapety lze zakoupit s povrchem fóliovým či laminátovým
 • dřevotřískové – i dřevotřískové parapety s povrchovou fólií nabízí velké množství designů, tento materiál je vhodný zvolit, pokud parapet bude přesahovat přes radiátor
 • dřevěné – pro milovníky přírodních materiálů, je ovšem potřeba počítat s vyššími nároky na údržbu a dávat pozor při zalévání květin, přelitý květináč by napáchal velkou škodu
 • kamenné či z umělého kamene

Umístění vnitřního parapetu

Při instalaci parapetu je třeba dbát především na jeho správné usazení. Dopředu je také třeba promyslet hloubku parapetu. Především v panelových domech je síla zdi velmi tenká, proto dává možnost umístit jen úzký parapet, na nějž se mnohdy nevejde ani malá květina a okno potom vypadá smutně.

Zde je třeba volit kompromis tak, aby byl parapet  dostatečně široký, ale zároveň nezasahoval přes radiátor topení. Tím byste jednak zkomplikovali vytápění místnosti, také tím zvýšíte riziko rosení okna, ke kterému nestoupá teplý vzduch z topení.

Pokud jste se přesto rozhodli, že je pro vás výhodnější pořídit parapet, který ční i přes radiátor topení, je vhodné vybrat parapet dřevotřískový a v místě přímo nad radiátorem do něj instalovat větrací mřížku, která umožní teplému vzduchu stoupat vzhůru.

4 komentáře u „Který parapet se hodí pro vaše okno nejlépe?

 1. bílé parapety jsou klasika, jen mě mučí:-), že jsou po pár letech dost poškrábané a ve škrábancích se usazuje špína, jak to vyčistit?

 2. martiško, vem si jemný smirgl papír a to místo obrus, já to tak dělám, ošetřit ho také můžeš lakem – stačí lak na nehty :-D

 3. Ahoj holky, já je mám taky a na špínu používám obyčejný jar a houbičku – tu její hrubší stranu a jde to úplně v pohodě

 4. Zdravim, ja mam stejny problem, v cisteni mi pomaha vazelina nebo tekuty pisek na nadobi. :)

Komentáře nejsou povoleny.