Pokud se váš svět zrovna točí kolem výběru zařízení do nového bydlení, není od věci se před výpravou do obchodu zamyslet, co vlastně od nábytku čekáte. Jste-li milovníky nejnovějšího designu a máte finanční prostředky na obměnu nábytku co pár let, není problém nakupovat levnější řady, které jsou mimořádně moderní a za příznivou cenu nabídnou neokoukaný kousek. S kvalitou na tom ovšem často bývají trochu hůř a dobře vypadají jen několik let. Na druhou stranu, patříte-li k té druhé skupině, která si na kvalitě nábytku mimořádně zakládá a chce, aby vydržel několik dekád ve špičkovém stavu, je třeba myslet nad nadčasový design, který vás jen tak neomrzí a bude ladit, i když jednou za pár let vymalujete prostory jinak barevným nátěrem. A právě na to, jak vybírat kvalitní nábytek, se zaměříme dnes.
Stolek k sedačce
Konferenční stolky je třeba vybírat tak, aby jejich materiál přežil nájezdy mazlíčků a dětí. Skleněnému se vyhněte rovnou, sklo (i silnější) je náchylné k roztříštění silnějšími nárazy a poškrábání, které prostě nezamaskujete. Navíc to neustálé leštění. Je třeba vybírat desku, která přežije středně velké zátěže, nepodá svědectví o každém hrnku, který jste si na něj položili. Vybíráte-li dřevěný, při rýpnutí nehtem by se povrch desky stolu neměl podvolit. Představte si všechny každodenní záležitosti, které by stolek mohly poškodit, a poté se snažte výběrem nábytku tato rizika minimalizovat tak, aby když katastrofa nastane, nábytek příliš neutrpěl, nebo na něm škoda nebyla tolik viditelná. Bílá sice pořád frčí, ale i kapka barvy/laku na nehty na bílé desce může zanechat vybledlou barevnou čmouhu, které se nezbavíte.
Židle do jídelny i kanceláře
Jestliže má vaše židle vydržet, je jasné, že čalounění a polstrování jsou předem tabu. U jídelního stolu více než kde jinde v domě hrozí ušpinění od jídla a na rozdíl od oblečení nemůžete židli hodit jen tak do pračky. Úsilí s houbičkou a čistícím přípravkem ne vždy přinese kýžený výsledek a firmy specializující se na čištění čalounění nejsou zrovna levné. Raději si opatřete celodřevěné bytelné židle, kterým snadno na nepohodlnosti ubere podsedák (může být i na opěrce zad). Ten už do pračky přijít může a navíc – jakmile se design okouká, koupíte si jiné.
Pokud vybíráte kancelářské židle, je důležité dívat se na kvalitu materiálu – obyčejné židle mají nosnou část vyrobenou z plastu, ty kvalitnější z tvarované překližky. Plast má tendenci se při zátěži lámat a pak je židle k vyhození, překližka vydrží skoro navěky. Nejnamáhanější částí je však kříž s kolečky, ten by měl být vyroben z kovu nebo kombinace kovu a kvalitního plastu. Když je použitý měkký plast, riskujete, že se židle brzy rozvrže a praskne a píst projede až na podlahu.
Křeslo do nepohody
U výběru křesel a gaučů je třeba volit materiál, který je odolný oděru (materiál) i otěru (barva). Z hlediska praktičnosti pak lépe volit křeslo barvy co nejtmavší a z materiálu, který bude snadný na údržbu. Třeba takovou černou koženku jen otřete navlhčeným hadříkem a máte vystaráno. Navíc je klasickým evergreenem, který můžeme vídat v domácnostech několik desetiletí, z módy tedy jen tak nevyjde.
Kam za nábytkem
A tipy na nakupování? Vyhněte se běžným komerčním řetězcům, daleko kvalitnější nábytek poskytují menší truhlářské a čalounické firmy, pokud vám nevadí připlatit si za kvalitu, oslovte spíše ty. Sháníte-li něco extra, pátejte v širokém měřítku na internetu. Doporučujeme například levný nábytek ATAN.cz.