Pokoj pro malé školáky

Pro děti školou povinné by měl být pokoj rozdělen do tří samostatných zón podle způsobu užívání. Jedna část je určena pro odpočinek a spaní, druhá zóna je na hraní a třetí je pracovní koutek, kde si dítě píše úkoly, učí se a dělá další činnosti spojené se školou a učením. Každá z těchto částí je pro dítě stejně důležitá a na nás rodičích je poskytnout jim nejen potřebný prostor, ale i vhodné zařízení, které bude funkční a zároveň bezpečné a podporující zdravý vývoj dítěte.

Zatímco v koutku na hraní nepotřebuje téměř žádný nábytek, postačí jen měkký kusový koberec a police s hračkami, prostor určený ke spánku či pracovní kout už musíme vhodně vybavit.

Pracovní koutek poroste s vaším potomkem

Školáci potřebují svůj vlastní dostatečně velký pracovní stůl. Psát si úkoly v kuchyni u stolu je dlouhodobě neúnosné, to mohou na začátku první třídy, kdy si úlohy vypracovávají pod dohledem některého z rodičů. Když zařizujeme pracovní kout pro děti, je nutné myslet dopředu a volit takový nábytek, u něhož se dá postupně nastavovat výška a díky tomu s vašim dítětem “roste”.

Investice do kvalitního pracovního stolu s nastavitelnou výškou a polohovací pracovní deskou se vyplatí, stejně tak jako koupě dětské židle k psacímu stolu, která má nastavitelnou výšku sedáku i opěrek pro ruce.

Podpořte vaše dítě při správném sezení

Správná poloha při sezení je důležitá, jestliže je dítě při práci skrčené nebo zkroucené, může docházet ke svalovému napětí, špatnému prokrvení celého těla, stlačení vnitřních orgánů i dýchacích cest. Také se zhoršuje koncentrace a pracovní výkon.

Aby vaše dítě sedělo správně a pohodlně, nastavte mu židli správně. Pro nastavení sedáku židle počítejte s tím, že lýtko s chodidlem má uzavírat mírně otevřený úhel (minimálně 90°) a chodidlo spočívat celou plochou na podlaze. Také stehenní a lýtková kost vzájemně uzavírají pravý úhel a tělesná váha je rovnoměrně rozložená po celé ploše sedáku.

Pravidlo pravých úhlů dodržujeme i při nastavení opěrek pro ruce a opěrky zad, které by měly podporovat vzpřímený sed.

Jak vybírat zařízení dětského pokoje

Jestliže vybavujeme pokoj pro děti starší, dopřejeme jim vyjádřit svůj názor na barvy, dekorace, ale klidně také na různé kousky nábytku. Zohledněte jejich oblíbené barvy, činnosti, kterým se rády věnují, dopřejte jim dekorace s jejich oblíbenými hrdiny. Ve svém pokoji tráví dítě hodně času, mělo by se v něm rozhodně cítit příjemně a bezpečně.

Nevybavujte dětský pokoj nábytkem, který se nehodí v jiné místnosti, či kousky odloženými vašimi známými ve stylu “každý pes jiná ves”.

Postel by měla vždycky mít kvalitní matraci. V pokoji zajistěte dostatek úložního prostoru na oblečení, hračky i knihy, správný psací stůl a židle, v rámci možností také nějaký kousek nábytku na odpočinek, malou pohovka, velké polštáře rozeseté podél zdi, oblíbené jsou sedací vaky pro děti z Möbelix.cz.

Pokoj pro dvě děti

Jestliže nemáte dost místností, aby mělo každé dítě svůj pokoj, je potřeba v tom společném zajistit každému z nich dostatek soukromí. Zatímco hrací plochu mohou mít společnou, na práci a na spaní musí mít každý svůj prostor. Určitě potřebují svůj osobní pracovní stolek, postel, skříňku na prádlo i stěnu na své dekorace či kapsář na své poklady. Jestli je to možné, můžete místnost opticky přepažit knihovnou či závěsem a potřebné soukromí jim tak zajistit. Společný pokoj pro dvě děti je především o citlivém přístupu při zařizování.

Vždy se snažte oběma dětem pořizovat podobné kousky nábytku, aby si navzájem nezáviděly a nerostla mezi nimi řevnivost. Při vybírání barev a dekorací poslouchejte názory a nápady obou dětí a snažte se jim vyhovět stejným dílem.

I pokoj pro dvě děti může vypadat velmi pěkně a útulně, na internetu jistě najdete dostatek inspirace.