Pronájem bytu. Olomouc v tomto směru nabízí mnohé

Celá otázka zní: vyplatí se pronájem bytu? Olomouc má totiž i hodně bytů k prodeji. Výhody nájmu jsou skutečnými výhodami pouze za určitých okolností. Vždy záleží na mnoha faktorech, které mohou ovlivnit vaše rozhodování. Zda investovat do vlastního bydlení, nebo si nemovitost raději pronajmout nemusí vždy být jen otázkou peněz. Člověk by měl zvážit všechna hlediska vlastní životní situace.

pronájem bytu Olomouc

Nechme pro tuto chvíli stranou výhody koupě a zaměřme se na výhody, které vám skýtá bydlení v nájmu a v jakých případech byste mu měli dát přednost.

Pronájem bytu Olomouc. Základní body, které mluví ve prospěch nájmu:

  • nejste zatížení hypotékou,
  • můžete si nechat případné úspory v zásobě na jiné účely nebo je investovat jinak,
  • můžete se odstěhovat prakticky kdykoliv,
  • nemusíte se starat o nemovitost a jen bydlíte.

Proč chcete vlastnit byt, ve kterém bydlíte?

Na první pohled je to možná podivná otázka, ale ani tady neexistuje jen jedna správná odpověď. Pokud nechcete koupi vlastního bytu brát jako investici do budoucnosti, například pro vaše potomky, je dobré položit si otázku, proč se chcete na příštích dvacet až třicet let zatížit splácením hypotéky, která je možná na hraně vašich možností. V dnešní době se mnoho lidí snaží uložit své volné finanční prostředky do koupě bytu a následně jej pronajímat, ale pokud chcete v takovém bytě zároveň bydlet, může to pro vás být složitější, než to na první pohled vypadá. Uvažujete-li o zadlužení se na dlouhá léta jen proto, abyste neplatili někomu cizímu, měli byste si být jistí, že se vám to skutečně vyplatí. A velmi podobná úvaha by měla proběhnout i v případě, že máte hotové peníze, které chcete do koupě bytu vložit. Opravdu jste si jisti, že se vám ta investice vyplatí? Nebo jdete jen s trendem, protože být v nájmu “smrdí chudobou”?

V určitých situacích má nájem jednoznačné výhody

Například v případě, že máte nestabilní povolání s ohledem na lokaci. Je pravděpodobné, že se můžete stěhovat za prací, protože vás zaměstnavatel dlouhodobě nebo krátkodobě odvelí do jiného města. Nájem bytu bude proto daleko výhodnější než vlastní bydlení. Stejně tak tomu bude i v situaci, kdy zatím nevíte, kde přesně se chcete usadit a s kým.

V současné době je velké množství bytů nabízeno s kompletním vybavením a kromě osobních věcí není třeba nic dalšího stěhovat. Máte-li hypotéku na vlastní byt, jde o komplikaci. A to i v případě, že máte dostatek financí a můžete hypotéku přetransformovat prodejem a další koupí do nové nemovitosti. Vždy to s sebou ponese spoustu papírování v bance a chození po úřadech. Daleko horší situace pro majitele s napjatým rozpočtem a hypotékou pak může nastat v situaci, kdy mu dojdou finance, přijde o práci, apod. Bydlíte-li v pronájmu, můžete si vždycky najít levnější bydlení a tím svou dočasnou situaci vyřešit. S nesplácenou hypotékou se ocitnete v daleko horší situaci.

Jak je na tom Olomouc?

Dá se říci, že velmi podobně jako ostatní podobně velká města, a cena bytů i domů souvisí s lokalitou, ve které se nemovitost nachází. Chcete-li bydlet v dobré čtvrti, ale nevíte, jestli se tam opravdu usadíte natrvalo, je lepší zvolit nájemní byt či dům. Chcete-li bydlet rychle, s pronájmem máte šanci. Můžete si vybírat z daleko širší nabídky, co do rozměru bytu, tak do jeho umístění, míry zařízení, dostupnosti služeb, dopravní obslužnost, atd. Koupě nemovitosti v momentálně atraktivní lokalitě vás bude stát víc peněz než na zanedbané periferii, kdežto nájem si možná můžete bez problémů dovolit. Ceny nemovitostí rostou a ani v Olomouci tomu není jinak, protože po několika letech rozvoje výstavba nyní spíše stagnuje. Ovlivňují to rostoucí ceny nemovitostí, ale také rostoucí cena práce s ohledem na covidovou situaci a nedostatek kvalifikovaných dělníků na trhu práce.

Ať už se nakonec rozhodnete jakkoli, vaše příští volba ohledně bydlení by měla být provedena na základě důkladného zhodnocení vaší vlastní situace a zároveň situace v lokalitě, kde máte zrovna zájem bydlet.