Vánoční světelné rampouchy: Tip pro zpříjemnění zimní atmosféry

Za chvíli se pomalu začneme chystat na Vánoce. Být na ně připraveni znamená myslet na tu správnou vánoční výzdobu. K ní patří nejen ozdobený stromek, ale třeba i světelné rampouchy! Nezapomínejme tedy ani na exteriérové prostory našeho bydlení, vždyť i ony mají právo se cítit svátečně.

Jaké vánoční osvětlení vybrat?

Každá doba si žádá to své. Dříve lidem stačila k vykouzlení krásné romantické atmosféry vánočního období pouze jednoduchá výzdoba a napečené cukroví. V současnosti přichází ke slovu také zdobení venkovních prostorů vašeho obydlí. Nakonec je to opravdu moc pěkné, když se procházíte zasněženou ulicí a pozorujete různě barevnými světly nazdobené domy nebo stromy na zahradách. Vypadá to opravdu moc dobře a zvláště malé děti hledí na tu krásu s očima dokořán. Proč jim tedy nepořídit nejlepší vánoční osvětlení do jejich domova?

Světelné rampouchy

Nejste-li si jisti, jaký typ vánočního osvětlení zvolit, pak se nechte inspirovat našimi tipy. Nabídka trhu je poměrně bohatá, takže je opravdu z čeho vybírat. Zajímavě a typicky zimně vypadá světelná dekorace v podobě rampouchů.

Pro svícení jsou využívány LED diody, o kterých je všeobecně známé, že jsou energeticky velmi úsporné. Oproti běžným žárovkám uspoří až 90 % elektrické energie a nijak výrazně nezvýší váš účet za spotřebovanou elektřinu. A mimo to LED diody také hezky vypadají. Díky tomu se staly LED světelné dekorace pro vánoční výzdobu mezi zákazníky nejoblíbenějšími. Pochopitelně je lze použít i pro jinou příležitost, než jsou Vánoce – své uplatnění najdou i při pořádání zahradní párty nebo večírků.

Světelné rampouchy se však díky motivu nejvíce hodí právě k vánočnímu času. Jsou k dispozici v několika variantách:

  • jako světelný řetěz
  • v podobě krápníků s LED diodami, které mohou mít FLASH efekt

Pro venkovní použití volte světelné rampouchy s vyšším krytím

Aby byl světelný řetěz s rampouchy ve venkovním prostředí opravdu bezpečný, je třeba si při jeho nákupu pohlídat stupeň krytí. To by pro exteriéry mělo mít hodnotu minimálně IP 44, což znamená, že odolává stříkající vodě. Pokud vánoční rampouchy tímto krytím nedisponují, instalujte je raději v interiéru, ať pak nemusíte řešit případné škody vzniklé jejich nesprávným použitím.

krápníky s LED diodami

Jak světelná dekorace funguje?

LED osvětlení tvoří světelný řetěz nebo kabel, po jehož délce jsou v pravidelném rozestupu rozmístěné krápníky s LED diodami. Aby byl výsledný dojem co nejlepší, mívají rampouchy více velikostí. Součástí je také napájecí kabel většinou v transparentní barvě, aby nijak nerušil okolí. Barva světla rampouchů bývá obvykle bílá se studeným tónem, která výrazně svítí do okolí. Protože se jedná o venkovní světelnou dekoraci, musí být vybavená krytím v hodnotě alespoň IP 44.

Vaším úkolem při instalaci rampouchů bude umístit je na místo, kde se budou nejlépe vyjímat. Obvykle to bývá po obvodu hrany střechy domu, nad vchodem do bytu nebo v okolí oken na parapetech a podobně. Pak už jen stačí pomocí napájecího kabelu zapnout světelnou dekoraci do sítě a nechat ji rozzářit se. Pokud nemáte k dispozici poblíž zásuvku, tak využijte prodlužovací kabel – opět použitelný pro exteriéry.

Některé druhy světelné dekorace můžete také programovat, protože disponují několika světelnými módy, které se ovládají pomocí dálkového ovládače. Ovladač mívá navíc i paměť, díky kterému se po zapnutí dekorace nastaví posledně používaný program.

Vsaďte letošní Vánoce na rampouchy

Životnost světelné dekorace s LED diodami je poměrně dlouhá. Uvádí se, že je to až několik tisíc hodin, takže vám vydrží dobře sloužit po dlouhou dobu. Kromě toho vánoční osvětlení vyrobené z odolných materiálů, aby dokázaly vzdorovat proměnlivému a nepříznivému zimnímu počasí – nesmí jim vadit mráz ani voda.

Až budete vybírat tu správnou světelnou dekoraci na Vánoce, vyzkoušejte oblíbené rampouchy. Navodí vám příjemnou atmosféru, která do vašeho domova vnese pohodu a klid. Jedná se o oblíbené osvětlení, díky kterému si může okolí vašeho domu zajistit náležitou pozornost nejedné návštěvy či kolemjdoucích!