Alergici na pyl nejsou v bezpečí ani ve vlastní posteli

matracetropico.cz

matracetropico.cz

Slunce svítí, stromy a květiny kvetou a vzduchem se line jejich omamná vůně. Pro alergiky to znamená jediné – problémy. Ty největší na ně přitom čekají doma.

Různé druhy pylů jsou nejčastější příčinou alergií v České republice. Každý alergik, který s nimi přijde do kontaktu, kýchá, má ucpaný nos a pálí ho oči. Jako by to ale nestačilo, kdykoli zafouká vítr a pyly rozvíří, je situace ještě horší.

Lékaři proto alergikům doporučují nevycházet z domu a jen minimálně větrat. Není však divu, když se doma stav nelepší.

Doma alergii neuniknete

V každém domě totiž číhá druhý nejčastější zdroj alergií. Roztoči žijí v látkách a obzvláště se jim daří v postelích, kde je temno a vlhko a dostatek mrtvé kůže, kterou se živí. Tyto okem neviditelné organismy nejsou samy o sobě škodlivé, alergenem jsou jejich výkaly.

Pokud tedy zmožený alergik přijde po pobytu venku domů a chce si na chvíli odpočinout, nevědomky se vystavuje dalšímu nebezpečí. Citlivý organismus se agresivnímu alergenu nedokáže účinně bránit a po nějakém čase tak alergik na pyl může zjistit, že si vypěstoval i alergii na roztoče.

Věnujte větší pozornost své ložnici

Obecné pravidlo zní, že čím méně budete mít v bytě látek, tím méně s vámi bude bydlet roztočů. Speciální pozornost byste pak měli věnovat pokoji, kde spíte. Právě během spánku totiž může organismus ztrápený alergií regenerovat a nabírat síly na další den plný bojů s pyly.

Pokud ale bude ložnice plná roztočů a hlavně jejich exkrementů, regenerace nikdy nebude 100%. Proto odstraňte nebo vyperte závěsy, zbavte se koberců a plyšáků a povlečení měňte minimálně jednou týdně.

Pozor na vaši matraci, zdroj: matracetropico.cz

Pozor na vaši matraci, zdroj: matracetropico.cz

Nejdůležitější je ale matrace. Odborníci zjistili, že už po pěti letech jejího používání je plná roztočů, jejich výkalů, virů, bakterií a plísní. Po sedmi letech pak končí její hygienická životnost a je nutná výměna, protože se objevuje vysoké riziko vzniku alergie, astmatu a atopického ekzému.

Tipy pro nákup nové matrace

Pokud máte matraci už více než 5-7 let a řešíte její výměnu, máme pro vás několik tipů. Alergici by měli volit vzdušné materiály, aby se v matraci nedržela vlhkost. Samozřejmostí by také měl být snímatelný potah pratelný alespoň na 60 °C. Mezi ideální materiály patří:

  • BIO pěna
  • Latex
  • Studená pěna
  • Pružiny

Kvalitní matrace s těmito vlastnostmi prodává například český výrobce matrací Tropico. Mnoho z nich je navíc v akci 1+1 zdarma, takže můžete vybavit celou ložnici, aniž by to pocítil rodinný rozpočet.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vybavení se štítky a jeho autorem je Petra Svobodová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.