Co doma potřebujete na výrobu znojemských okurek

Zavařování ovoce a zeleniny má v České republice dlouholetou tradici. Je to dáno také tím, že si lidé v minulosti museli dělat zásoby na zimu, aby ji přečkali ve zdraví. Kromě toho potřebovali spotřebovat nadúrodu. Dnes už je k dostání v obchodech téměř vše, přesto se najde hodně takových, kteří stále zavařují. Dopustit nedají zejména na znojemské okurky, které jsou domácí nejlepší. Jak se připravují?

ubytování Znojmo

Historie znojemských okurek

Jak už sám jejich název napovídá, mají znojemské okurky svůj původ na jižní Moravě ve městě Znojmě. Pěstovaly se zde už v polovině 16. století. Půda a podnebí jsou zde pro okurky více než příznivé, takže není divu, když pak lidé řešili, co udělat s tak velkou úrodou. Napadlo je okurky naložit, aby je bylo možné využít i později v zimním čase. První nálev byl jen ze soli a octa, později přišly na řadu i další přísady. Někteří si pro okurky jezdí přímo k jejich moravským pěstitelům a někdy využívají ubytování Znojmo, když to mají z domova poněkud dál.

Jak se znojemské okurky připravují

Pro zavařování jsou nejvhodnější okurky o velikosti asi 6 až 9 centimetrů. Není vhodné míchat dohromady okurky různé velikosti. Okurky se namočí přes noc do studené vody, aby se zbavily hrubé nečistoty. Potom je třeba je ještě důkladně propláchnout. Připravíme si zavařovací sklenice, které pečlivě vymyjeme a okurky do nich naskládáme a přidáme kolečka mrkve a cibule, snítku kopru a kousek křenu. Kdo má rád, může přidat česnek nebo feferonku. Doplníme kořením – novým kořením, kuličkami černého pepře, hořčičným semínkem a bobkovým listem.

Jak si uvařit nálev na znojemské okurky

Na 1,5 litru vody budete potřebovat 0,5 litr octa, 80 g soli, 150 g cukru a asi 25 ks umělého sladidla. Vše se dobře povaří a ještě horké se vlije do sklenic s okurkami. Následuje sterilizace při teplotě 80 °C po dobu 20 minut. Okurky si lze vypěstovat na vlastní zahradě. Pokud ji nevlastníte, můžete si je zajet koupit přímo na místo zdroje na jižní Moravě. Klidně spojte příjemné s užitečným a zůstaňte zde na pár dní, abyste si zdejší kraj lépe prohlédli. Určitě najdete levné ubytování Znojmo, které vám nabídne prostor pro odpočinek.