Představujeme japonské dekorační washi pásky

zdroj: bellarose.cz

zdroj: bellarose.cz

Je vám vlastní tvořivost a milujete změnu? I drobné změny dekorací mohou výrazně oživit interiér. Díky washi páskám mohou kreativně vyzdobit svůj interiér i ti, kdo se nechtějí pouštět do složitých dekoračních technik, práci s nimi zvládne opravdu každý.

Co jsou to washi páska?

Washi páska nebo také jinak zvaná japonská dekorační páska nebo designová páska má svůj původ v Japonsku. Jedná se samolepící pásku vyrobenou z přírodního a tedy i ekologického materiálu. Nejčastěji je pro její výrobu využito rýžového papíru (použitý papír se může kromě rýže vyrábět také z kůry stromu gampa, pšenice či konopí).
Vlastnosti washi pásky:

  • pevnost a pružnost
  • snadná manipulace – lze snadno stříhat různé tvary a lze ji trhat dokonce i bez použití nůžek
  • snadno odstranitelná – samolepící páska lze nejen snadno nalepit, ale také snadno sejmout z libovolného povrchu, dokonce i ze zdi, tím se dekorování washi páskou stává ještě jednodušší, případné chyby při lepení dekorace lze snadno a rychle napravit
  • transparentnost – většina pásek je mírně průhledná, tato vlastnost vytváří velmi pěkný efekt například při dekoraci skleněných předmětů, vyrábí se však i barvy matné, které jsou zcela neprůhledné, jedná se o černou, bílou, zlatou a stříbrnou
  • jsou popisovatelné

Washi pásky se prodávají ve velkém množství šířek a délek a samozřejmě také v množství vzorů od jednobarevných pásek přes puntíkaté, proužkaté až po pásky s obrázky s dětskými motivy a složitými vzory. Washi pásky umožňují během okamžiku vytvořit zajímavý vzor a polepením oživit již okoukané porcelánové nábytkové úchytky. Je však třeba počítat s tím, že se jedná o dekoraci dočasnou, která po nějakém čase podlehne slunečnímu záření či vlivu vlhkosti. Ale to nevadí, kdo miluje změnu, uvítá možnost provést nové zdobení z washi pásek v akutálně oblíbeném stylu.

Jak se pracuje s washi páskami?, zdroj: bellarose.cz

Jak se pracuje s washi páskami?, zdroj: bellarose.cz

Co všechno ozdobit?

Odpověď může znít jednoduše – vše co vás napadne. Ale pro inspiraci popišme několik tipů na to, kde washi pásku uplatnit.

Díky tomu, že pásky lze popisovat, je lze využít nejen k dekoraci, ale také k označení šanonů či krabic s věcmi. Vzhledem k jejich pěknému vzhledu z nich lze vytvořit popisky přímo dekorativní, ty lze s úspěchem využít také v kuchyni na dózy na potraviny, kořenky či sklenice se šťávou či marmeládou.

Zevšedněly vám některé bytové doplňky ve vašem interiéru? I tady pomůže washi páska. Originální zdobení z ní můžete vytvořit na květináčích, vázách či na lustru nebo lampě.

Snadné snímatelnosti pásky lze využít při pořádání párty. Každý si snadno zapamatuje svou originálně označenou skleničku a nehrozí jejich záměna. Na konci akce můžete označení zase beze stopy odstranit.

Při balení dárků či výrobě přání se washi pásky rovněž uplatní. A do výroby můžete bez obav zapojit i děti, které takové tvoření milují.

Washi páskou můžete ozdobit také fádní rámečky na fotografie či obrázky. Nebo můžete koupi rámečků rovnou vynechat a oblíbené fotografie a obrázky přilepit na zeď přímo washi páskou, která obrázek na zeď nejen připevní, ale zároveň vytvoří i dojem rámečku.

Washi pásky můžete bez obav použít na libovolnou plochu vašeho bytu, která volá po originálním zdobení. To, zda zůstanete jen při střídmém ozdobení květináče, nebo zda se vrhnete na zdobení zdí či dokonce nábytku, to už záleží jen na vás a vaší fantazii!

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Lada Široká. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Představujeme japonské dekorační washi pásky

  1. Ahoj, jen doporucuju. zkusila jsem to a je to skvely. polepila jsem si takhle krabice na ruzny blbovinky, nikde se nedelaji vzduchovy bubliny, ani ja nesika jsem to proste nemohla zkazit. :D

Komentáře nejsou povoleny.